Forum

Forum komputerowe

Forum Forum Strona Główna -> Ogólne -> Systemy operacyjne, krótka charakterystyka Idź do strony 1, 2  Następny
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Systemy operacyjne, krótka charakterystyka
PostWysłany: Pon 20:26, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





System operacyjny (Operating System, OS) - w sensie ogólnym program, w realizacji - układ wielu programów sterujący komputerem i pośredniczący między użytkownikiem a komputerem. Zadaniem systemu operacyjnego jest tworzenie bezpiecznego i niezawodnego środowiska, w którym użytkownik może wykonywać rózne operacje w sposób wygodny i wydajny.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:27, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





UNIX

UNIX to wysoce scentralizowany, wieloprogramowy system operacyjny przeznaczony głównie dla komputerów pełniących rolę serwerów. Pomimo że powstał w 1969 roku, nadal jest jednym z częściej spotykanych w świecie systemów operacyjnych. Większość producentów superkomputerów dołącza do nich własną wersję tego systemu. Na bazie UNIX-a powstał też Linux, czyli system przeznaczony dla komputerów osobistych, choć jest on również z powodzeniem używany w komputerach świadczących różne usługi sieciowe.

Historia UNIX'a sięga początku lat sześćdziesiątych kiedy to kilku specjalistów z Massachussets Institut of Technology i laboratoriów Bella (będącej częścią koncernu AT&T) zajęło się tworzeniem skomplikowanego, wieloużytkowego systemu obliczeniowego o nazwie Multics. Prace na projektem zostały jednak oficjalnie przerwane a ich kontynuacją zajęło się już niezależnie dwóch autorów (Ken Thompson i Dennis Ritchie), którzy doprowadzili ostatecznie do stworzenia zupełnie nowego, prostego i początkowo jednozadaniowego (od łacińskiego unics czyli "jedyny") systemu operacyjnego UNIX.

Z czasem system zaczęto rozbudowywać a jego możliwości zaczęły nabierać coraz większego znaczenie w informatyce. UNIX stanowi obecnie najbardziej popularne środowisko pracy szczególnie w zastosowaniach sieciowych gdyż cechuje go duża stabilność oraz bezpieczeństwo systemu przed nieautoryzowanym dostępem.

UNIX jako pierwszy z systemów na komputery PC zapewniał pracę za pośrednictwem sieci, a serwery UNIXowe są do dzisiaj najczęściej spotykanymi węzłami w sieci Internetu. System uruchomić można prawie na każdym komputerze począwszy od osobistych komputerów IBM PC i Macintosh a skończywszy na superkomputerach typu Cray-MP (wyjątkiem mogą być co najwyżej starsze komputery np. typu PC XT).

Właścicielem praw autorskich i nazwy UNIX jest firma AT&T. Oznacza to, że system nie jest sprzedawany, a tylko licencjonowany, czyli każda jego wersja jest oparta na oryginalnym UNIX'ie AT&T. Niezależne firmy opracowują na tej licencji własne wersje UNIXów, których liczbę ocenia się obecnie na kilkaset odmian. W nazwie "duplikatu" systemu występują zazwyczaj litery IX lub sama litera X aby wiadomo było że system jest UNIXopodobny.

Najbardziej znane odmiany to: AIX (IBM), A/UX (Apple), BSD (Uniwersytet Kalifornijski w Berkley), Linux, GNU (Free Software Foundation), HP/UX (Hawlett-Packard), SunOS (Sun Microsystem), Ultrix (DEC), Unicos (Cray Corporation), UNIX (AT&T, SCO, Sun Microsystems), Xenix(SCO).


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:27, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Linux

Linux to wielozadaniowy, wieloużytkowy, 32-bitowy system operacyjny typu UNIX stworzony przez Linusa Torvaldsa. Pierwsza wersja systemu ujrzała światło dzienne w sierpniu 1994 roku i od tamtej pory system podlega licznym udoskonaleniom dokonywanym przez ogromną grupę programistów mających dostęp do kodu źródłowego systemu, który jest rozpowszechniany na zasadach licencji GPL (General Public License). Licencja ta zapewnia powszechną możliwość bezpłatnego użytkowania systemu i brania udziału w jego rozwoju.

Kod źródłowy Linuxa jak i sam system jest bezpłatny i dostępny dla każdego bez żadnych ograniczeń. Natomiast firmy komercyjne zarabiają, tworząc i sprzedając tzw. dystrybucje Linuxa, czyli wersje instalacyjne, zawierające program, kod źródłowy oraz dodatkowe programy użytkowe przystosowane dla tego systemu. Cena obejmuje zebranie wszystkich programów w całość, wytłoczenie CD, oraz wydrukowanie podręcznika użytkownika. Poszczególne wersje dystrybucyjne różnią się jakością dołączonej dokumentacji, programem instalacyjnym oraz ilością i aktualnością dołączonego oprogramowania (stąd różnica liczby płyt CD-ROM w poszczególnych dystrybucjach) przy czym coraz częściej można spotkać również darmowe wersje dużych programów komercyjnych na tą platformę takich jak pakiety biurowe (StarOffice), przeglądarkę internetową i klienta pocztowego (N. Communicator) czy programy graficzne (np. Gimp).

Darmowe wersje Evaluation można znaleźć na dodatkach CD czasopism komputerowych lub w Internecie. Oprócz całkowitej bezpłatności główną zaletą Linuksa są małe wymagania sprzętowe. Do wykonywania podstawowych zadań wystarczy mu komputer 386 z 4 MB pamięci RAM. Poza tym Linux funkcjonuje także sprawnie na innych platformach sprzętowych takich jak: Power-PC, Power-Mac, Atari czy Amiga.

Linux stał się bardzo popularnym systemem dla serwerów internetowych, używany jest przez miliony osób również jako system operacyjny stosowany w biurach i domach. Linux dorównuje (a często przewyższa) możliwościami komercyjnym systemom UNIXowym. Dostępnych jest ponad 20 odmian Linuxa pochodzących od firm, różnych organizacji i osób prywatnych.

Z poziomu Linuxa mozliwy jest dostęp do partycji Windows 95/98 (FAT 16/32) oraz Windows NT (NTFS). Co ciekawe w Linuxie możemy również uruchamiać prawie wszystkie 16 i 32 bitowe aplikacje Windows, aby to zrobić potrzebny jest jednak tzw. emulator (np. Wine).

Najpopularniejsze dystrybucje Linuxa to:

RedHat - najbardziej popularna dystrybucja, relatywnie prosta w instalacji i administracji.
[link widoczny dla zalogowanych]

S.u.S.E - niemiecka dystrybucja, ostatnio zyskała dużą popularność.
[link widoczny dla zalogowanych]

Debian - bardzo stabilny ale trudny w administracji, tworzony przez grupę programistów-zapaleńców.
[link widoczny dla zalogowanych]

Mandrake - dystrybucja początkowo rozwijana w oparciu o Red Hat'a - teraz jest odrębnym produktem.
[link widoczny dla zalogowanych]
SlackWare - najstabilniejsza i najbezpieczniejsza dystrybucja, niestety trudna w konfiguracji.
[link widoczny dla zalogowanych]

Pld Linux Distributon - polska dystrybucja oparta na Red Hat.
[link widoczny dla zalogowanych]

Aurox - kolejna polska dystrybucja:
[link widoczny dla zalogowanych]

Pocket Linux - polska dystrybucja (miesci się na jednej dyskietce!!).
[link widoczny dla zalogowanych]

Knoppix - uruchamiany bezpośrednio z płyty CD bez potrzeby instalowania na dysku twardym. Idealny dla poczatkujacych!!
[link widoczny dla zalogowanych]

Wszystkie pakiety dystrybucyjne Linuxa bazują na tym samym jądrze (kernelu), a mogą tylko wystąpić różnice pomiędzy wersjami. Kernel zawiera podstawowe funkcje systemu operacyjnego, ładuje niezbędne sterowniki systemu plików, obsługi sieci oraz dołączonych urządzeń i mnóstwo, uruchamianych z linii poleceń narzędziowych programów pomocniczych.

Instalacja i późniejsze użytkowanie systemu w zależności od wersji nie należy do specjalnie łatwych i wymaga już pewnej znajomości komputera (to nie to co instalacja Windows), musimy przeznaczyć mu osobną partycję Ext2 na HDD i odpowiadać na szereg niezrozumiałych pytań zadawanych przez program instalacyjny.

Linux podobnie jak większość nowoczesnych systemów operacyjnych ma wygodny i łatwy w użyciu interfejs graficzny, podobny również do Windowsowych okienek, tzw. X-Window.

Wspomniany X-Windows to specyficzne środowisko graficzne Linuxa które do złudzenia przypomina Windowsowe okienka. Mamy tu do wyboru kilkanaście menadżerów okienek które w zależności od urozmaiceń swojego interfejsu wymagają odpowiedniej ilości wolnej pamięci RAM. Dostępne są 2 interfejsy graficzne KDE i GNU. Najbardziej pamięciożernym jest KDE (minimum 32 a najlepiej 48 lub 64 MB RAM'u), ale za to jest to menadżer najłatwiejszy w konfiguracji i dostosowaniu go do indywidualnych upodobań użytkownika. Obsługa odbywa się w nim analogicznie jak w Windows 95, bezpośrednio spod grafiki przy wykorzystaniu wbudowanego mechanizmu "przeciągnij i upuść" i innych tego typu ułatwień znanych z Windowsowych okienek, z tym że na tej platformie jeszcze nie wszystko działa tak jak należy a większość programów nadal pracuje lub jest uruchamiana w trybie tekstowym.

Konfiguracja polega z reguły na edycji odpowiedniego pliku w edytorze tekstowym a wyszukanie odpowiednich danych w większości przypadków wymaga przeczytania anglojęzycznej dokumentacji. Po odpowiedniej konfiguracji możemy jednak ustawić menu i wszystkie komunikaty np. w języku polskim.

Linux w dużym stopniu zawdzięcza swoją popularność doskonałej stabilności działania, dzięki czemu znalazł zastosowanie w narzędziach programistycznych i serwerowych a przez to staje się coraz bardziej popularny. Przybywa również programów przeznaczonych na tę platformę operacyjną dzięki czemu "pingwinek" z pewnoscia bedzie konkurować z Windowsem także na scenie domowych zastosowań.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:29, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Mac OS

MacIntosh to rodzina komputerów osobistych, niekompatybilna z komputerami osobistymi firmy IBM, produkowana od 1984r przez amerykańską firmę Apple Computer. Komputery MacIntosh odznaczają się wysoką wydajnością, przyjaznością dla użytkownika, jednolitym wyglądem aplikacji oraz systemem operacyjnym wykorzystującym system okienek (Mac OS). Komputery te znalazły pierwotnie zastosowanie przede wszystkim w profesjonalnej grafice komputerowej gdzie do dzisiaj przoduja. Pierwsze komputery MacIntosh produkowane były w oparciu o mikroprocesor Motorola 68000, dzisiaj komputery wyposaża się w procesory Power, którym dorównują jedynie najszybsze PC-ty.

System operacyjny Mac OS posiada interfejs graficzny (GUI) mocno zbliżony do windowsowych okienek. Jego największą zaletą jest łatwość instalacji, konfiguracji oraz użytkowania. Dzieje się tak głównie dlatego, że zarówno sprzęt jak i sam system operacyjny pochodzi najczęściej od tego samego producenta, co ogranicza jednocześnie możliwość jego instalacji na innych komputerach niż Macintosh.

Zasady obsługi systemu różnią się nieco od windowsowych i tak np. na pulpicie nie znajdziemy paska zadań ani przycisku "start", zamiast tego mamy wysuwany z boku pasek, ułatwiający dostęp do paneli kontrolnych a opcjami programu kierujemy za pomocą menu umieszczonego na górze ekranu, którego zawartość zależy od programu z jakim aktualnie pracujemy. Myszka Maka ma tylko jeden przycisk co jest następną znaczącą różnicą tego systemu. Aby skorzystać z menu kontekstowego wybranego obiektu musimy jednocześnie wcisnąć przycisk myszy i klawisz "control".

Inaczej niż w PC-tach rozwiązano dostęp do wszelkich fizycznych nośników danych (HD, dyskietka, CD-ROM), widoczne są one bezpośrednio na pulpicie, a gdy któryś z nich chcemy otworzyć musimy przeciągnąć go myszką do ikony kosza. MacOS zawiera dołączone przeglądarki internetowe Microsoft Explorer oraz Netscape Navigator, znacznie poprawiona zgodność Javy i jej wydajność poprzez Java Virtual Machine (MRJ) 2.0, zawierającą Java Development Kit (JDK v. 1.1.3.) firmy Sun Microsystems, a także wbudowany Digital Video Disk (DVD) Universal Disk Format (UDF), który pozwala na odczytywanie video w formacie DVD oraz interaktywnych programów zapisanych na nośnikach DVD-ROM.

Poza tym system Mac OS znacznie wydajniej zarządza pamięcią dyskową dzięki nowemu HFS+ (nowy system plików) oraz zapewnia lepszą zgodność z komputerami PC dzięki nowej wersji programu PC Exchange 2.2, który pozwala na lepszą współpracę z długimi nazwami plików z Windows 95, a także daje lepszą możliwość odczytu i formatowania dysków typu Jazz i ZIP w formacie PC. Oferta programowa na tą platformę jest również bardzo bogata przy czym w większości służy najpowszechniej spotykanemu zastosowaniu komputerów Apple czyli grafice. Najbardziej znane to

oczywiście produkty Adobe takie jak Photoshop, Illustrator czy PageMaker. Są również Makowe wersje programów Corel Draw i Quark Xpress. Nieco gorzej jest natomiast w przypadku aplikacji biurowych. Do IMaca dołączony jest pakiet Claris Works 5.0 (dostępny również dla Windows), umożliwiający pisanie dokumentów tekstowych, wykonywanie obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym oraz tworzenie i obsługę baz danych. Wśród różnorodnych pakietów biurowych na tę platformę oprócz Microsoft Office 98 dostępny jest jedynie Star Office 5.0. Od niedawna również producenci gier komputerowych zaczęli przystosowywać swoje produkty na tą platformę sprzętową.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:29, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





MS-DOS

MS-DOS, obok Microsoft Windows jest jednym z najbardziej znanych systemów operacyjnych. Jego rozwój pokazuje, jak wyglądała ewolucja komputerów. Nazwa MS-DOS, to skrót od Microsoft Disk Operating System, czyli Dyskowy System Operacyjny firmy Microsoft. System działa głównie w trybie tekstowym tzn. ze wszystkie polecenia wydaje się za pomocą klawiatury. Zmudnego wpisywania komend pozwalają uniknąć nakładki (np. NortonCommander).
DOS jest systemem jednozadaniowym tzn. ze w danej chwili tylko jeden program może pracować pod jego kontrolą.szystkie procesy odbiera i interpretuje "command.com". Na system oprócz tego pliku, składają się jeszcze dwa - 'io.sys' oraz 'msdos.sys'. W skład systemu wchodzi również oprogramowanie dodatkowe, które dostarcza Microsoft wraz z systemem. OS podczas ładowania działa w następujący sposób: po wczytaniu zbiorów systemowych "io.sys" i "msdos.sys", następuje odszukanie plików konfiguracyjnych "config.sys", a potem "autoexec.bat".

W 1980 roku Seattle Computer Products pisze 86-QDOS, emulator CP/M-80 dla pierwszego 16-bitowego procesora Intela. W 1981 roku Microsoft kupuje od Seattle Computer Products 86-DOS by wypełnić zobowiązania kontraktu z IBM na system operacyjny do przygotowywanego komputera IBM PC, zmienia go tak by mógł pracować na IBM PC i nazywa MS-DOS. Pierwsza wersja beta zaczyna pracować na IBM PC w lutym 1981 roku. W sierpniu 1981 roku pokazany zostaje MS-DOS 1.0, zajmujący 13K dysku i pracujący na 8K pamięci operacyjnej. W listopadzie 1981 roku dodana zostaje obsługa dwustronnych dyskietek 320K. IBM sprzedaje go wraz ze swoimi komputerami jako PC-DOS; Microsoft może rozwijać go i oferować oddzielnie pod nazwą MS-DOS.

Dwa lata później, w 1983 roku, wraz z IBM PC/XT pojawia się napisany praktycznie od nowa MS-DOS 2.0, z hierarchiczną strukturą katalogów i możliwością instalowania sterowników do urządzeń; zajmuje 41K, pracuje na 24K pamięci. Na początku 1984 roku dodane jest wsparcie dla języków narodowych.

W 1984 MS-DOS 3.0 dla IBM PC/AT pozwala na stworzenie rozszerzonej partycji na dysku, liczącej do 32 MB i ma wbudowaną obsługę stacji 1.2 MB; system zajmuje 60K na dysku. Wersja 3.1 dodaje obsługę sieci, 3.2 - obsługę dyskietek 3 i pół -calowych 720KB. W listopadzie 1985 pojawia się Microsoft Windows; nakładka graficzna na DOS. Wersja 3.3 z maja 1987 pozwala na definiowanie dysków logicznych w rozszerzonej partycji dysku twardego, wprowadzone zostają strony kodowe.

W 1988 roku MS-DOS 4.0 przekracza barierę 32 MB dla partycji, ma tez wsparcie dla pamięci rozszerzonej; system zajmuje 108KB, pracuje w 75KB pamięci operacyjnej.

Wersja 5.0 z 1991 ma wsparcie dla wysokiej pamięci, system pomocy i program do zarządzania zawartością dysku (MS-DOS Shell); system zajmuje 118KB, pracuje w 60KB pamięci.

Wersja MS-DOS 6.0 w 1993 roku zostaje wyposażona w zestaw programów narzędziowych do przygotowywania kopii zapasowych, ochrony przed wirusami, defragmentacji dysku, kompresji dysku, zarządzania pamięcią; ma także wsparcie dla stacji CD-ROM, zarządzanie poborem mocy pozwalające na oszczędność baterii na komputerach przenośnych.

MS-DOS 7.0... już nie wychodzi, choć tak początkowo nazywano projekt Microsoft pod nazwą kodową Chicago, który znany jest jako Windows 95.

MS-DOS jest najbardziej znaną, ale nie jedyną wersją DOS-a. W październiku 1983 roku pojawia się PC-DOS firmy IBM, przeznaczony dla komputerów PCjr. W połowie 1990 roku pojawił się DR-DOS 5.0, produkt firmy Digital Research; miał lepsze zarządzanie pamięcią i zbiór programów narzędziowych niż ówczesny MS-DOS 4.x. W 1995 roku pojawia się również PC-DOS 7.0. Jednak żadnen z tych produktów, porównywalnych a w niektórych dziedzinach przewyższających MS-DOS nie zachwiał dominującej pozycji Microsoft na ówczesnym rynku.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:30, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





BeOS

Jest to 64-bitowy systemem operacyjny, łączący w sobie łatwość obsługi kojarzoną głównie z Windows i cechy charakterystyczne dla systemów z rodziny UNIX (m.in. znakomitą wydajność). System spełnia standardy POSIX, dlatego tez nie stanowi problemu uruchomienie większości programów napisanych w C i C++, a przekompilowanych w systemie BeOS.

BeOS jest oparty na architekturze wielowątkowego 64-bitowego mikrojądra, umożliwiajacego uruchamianie wielu aplikacji i równoczesną pracę z nimi. Mimo że liczba aktywnych wątków w systemie nierzadko przekracza kilkaset, uzytkownik absolutnie nie odczuwa utraty szybkości reakcji systemu na swoje dzialania. Mikrojądro zoptymalizowane jest do pracy na platformach zarówno jedno- jak i wieloprocesorowych. Wielowątkowość systemu plików pozwala na rozdzielanie zadań pomiędzy wiele procesorów, a czas uruchamiania aplikacji (niezależnie od jej wielkości) jest utrzymywany na stałym poziomie, nie przekraczajacym nigdy kilku sekund.

Pamięć wirtualna jest rzadziej wykorzystywana niż w innych systemach. System nie doprowadza do sytuacji, że po kliknięciu myszką na dowolny obiekt na pulpicie musimy czekać w nieskończoność na reakcję systemu, bo ten stara się uporać z plikiem wymiany, tak jak ma to miejsce w systemach Microsoftu w przypadku zbyt dużej liczby otwartych aplikacji.

Zarządzanie pamięcią zostało tak zorganizowane aby wadliwe działanie jakiejkolwiek aplikacji nie powodowało zawieszenia się całego systemu. W przypadku niepoprawnej pracy jakiejkolwiek aplikacji system wykrywa zagrożenie i zamyka aplikację powodującą problem. System BeOS już od samego poczatku miał jasno wytyczony kierunek rozwoju - multimedia i współpraca z innymi systemami operacyjnymi. Dlatego też oprócz niecodziennych możliwości multimedialnych wyposażono go w obsługę różnych, nawet już dziś rzadko spotykanych systemów

plików. 64-bitowy system plików BeFileSystem (befs) przy minimalnym rozmiarze jednostki alokacji wynoszącym 1024 bajty jest w stanie obsluzyc 17 MILIARDÓW TERABAJTÓW powierzchni dyskowej!!!

BeOS ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę i jednocześnie przewagę zarówno nad systemami Microsoftu jak i wszelkiej maści Linuxami. Jego możliwości, podobnie jak np. w Winampie, są definiowane przez mechanizm wtyczek [add-ons]. Im więcej wtyczek zgromadzimy, tym większe ma on możliwości.

System jest także przygotowany do pracy w internecie. Obsługa plików w tym trybie jest realizowana przez wbudowany protokół FTP, pozwalajacy na wymiane plików z osobami wykorzystującymi inne systemy operacyjne. Prosty serwer WWW umożliwia wykorzystanie komputera jako serwera [link widoczny dla zalogowanych] Standardowo dodana jest także przeglądarka WWW rozpoznająca standardy HTML 3.2, specyfikację HTTP 1.0 i 1.1 oraz FTP i SSL. Klient pocztowy obsługuje standardy POP3 oraz SMTP, a zintegrowana z systemem usługa Telnet pozwala na zdalne łączenie się z innymi komputerami. Zaimplementowany klient Microsoft Network :] daje możliwość bezpośredniego łączenia się z komputerami, na których zainstalowany jest Windows. Wszystkie te możliwości można uzyskac korzystając z w/w wtyczek.
Dodam, ze istnieje bezplatna wersja tego systemu o nazwie BeOS R5 Personal Edition.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:30, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





QNX

QNX, Firma QNX Software Systems Ltd. została założona w 1980 przez Gordon'a Bell'a i Dan'a Dodge'a, aby rozwijać i sprzedawać QNX Realtime Operating System. Wiele firm m.in. 3Com, Motorola, Cisco, Matsushita, IBM, Philips, Siemens wykorzystuje technologię QNX w celu budowania niezawodnych aplikacji m.in. w dziedzinie telekomunikacji.

Jak mówi o sobie firma, QNX był pierwszym system okienkowym posiadającym osadzone mikrojądro. QNX Software Systems Ltd. zajmuje się przede wszystkim budowaniem systemu operacyjnego, oczywiście tworzy też do niego oprogramowanie. Przypuszcza się, że zostało sprzedane około miliona kopii systemu operacyjnego QNX.

QNX jest chyba jedynym systemem operacyjnym, który zawiera środowisko POSIX + pełen system okienkowy mieszczące się w jednym MB pamięci flash lub ROM. Dobrym przykładem jest tutaj demo QNX mieszczące się na jednej dyskietce 1,4 MB. Do jego uruchomienia nie jest nawet wymagany dysk twardy, a zawiera w sobie pełen system okienkowy, możliwość podłączenia do internetu (moduł Dial-UP), przeglądarkę internetowa Voyager, edytor tekstu, menadżera plików, ponadto rozpoznaje sporo sprzętu (bez problemu rozpoznał karty graficzne Virge i Riva TNT). Z tego powodu że mikrojądro jest tak niewielkie możliwość wystąpienia błędów jest praktycznie minimalna.

Jeśli chodzi o multimedia to system oczywiście obsługuje pliki MPEG-1, MPEG-2, MP3, CD audio i DVD z dźwiękiem Dolby Digital AC-3. Jedna z najsilniejszych stron systemu jest sieć.

Zaimplementowany został oczywiście protokół TCP/IP - wliczając w to takie usługi jak PPP, DHCP, NFS, RPC i SNMP.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:31, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Solaris

Środowisko operacyjne Solaris to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw do intensywnego przetwarzania sieciowego. Solaris to środowisko 64-bitowe, zoptymalizowane dla języka Java.

Wysoka wydajność daje moc niezbędną do szybkiego wykonywania zadań. Zaawansowana technologia 64-bitowa jest trzonem systemu Solaris 7. Dla przedsiębiorstwa oznacza to znaczący wzrost wydajności oraz pojemności dla całego szeregu aplikacji: od planowania zasobów przedsiębiorstwa do transakcji elektronicznych, od poszukiwania danych do tworzenia cyfrowych mediów, od wyszukiwarek WWW po analizy danych naukowych. Powstające 64-bitowe aplikacje mogą pracować nawet 10-krotnie szybciej. Dzięki 64-bitom mogą one bezpośrednio adresować większą ilość danych z pamięci, a nie z dysku. Tak więc operacje, które zajmowały dużo czasu, np. zapytania do bazy danych, teraz przeprowadza się w ciągu ułamka tego czasu.

Środowisko operacyjne Solaris 7 pozwala obsłużyć praktycznie każdą operację: intensywny ruch w sieci, ogromne zbiory danych i w ten sposób rozwiązuje zadania wymagające najwyższych wydajności. Dzieje się tak dzięki znacznej skalowalności środowiska 64-bitowego. Aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do większej ilości plików jednocześnie, a w tym samym czasie może pracować więcej procesów systemowych, co w efekcie powoduje, że na serwerze może pracować więcej aplikacji.

Solaris 7 udostępnia dodatkowo więcej połączeń sieciowych, dzięki czemu serwery mogą obsłużyć większa liczbę użytkowników. Tak wiec środowisko operacyjne Solaris 7 skaluje się od komputera typu desktop aż po centrum przetwarzania danych, a wiec może być dostosowane do zmieniających się potrzeb użytkownika. Ze środowiskiem Solaris 7 zintegrowana została funkcja dynamicznej rekonfiguracji, która pozwala na nieprzerwaną pracę systemu nawet w przypadku awarii płyty systemowej. Co więcej, administrator może wymienić uszkodzony komponent bez przerywania pracy użytkowników.

Integralnym składnikiem środowiska operacyjnego Solaris 7 jest Solaris Web Start. Umożliwia on dokonywanie wszystkich czynności instalacyjnych i administracyjnych lokalnie lub zdalnie z poziomu przeglądarki [link widoczny dla zalogowanych] Solaris Web Start upraszcza instalacje poprzez wyeliminowanie złożonego administrowania w systemie UNIX, które związane jest z instalowaniem nowego oprogramowania. W środowisku operacyjnym Solaris, dzięki technologii Solaris Web Start, instalacja oprogramowania może być przeprowadzana także przez mniej doświadczonych administratorów.

Na rynku Unix'owym, system operacyjny Solaris uważany jest za bardzo przydatny dla przedsiębiorstw, dzięki wyjątkowo krótkiemu średniemu czasowi reakcji systemu, jakiego wymagają aplikacje pracujące w czasie rzeczywistym. Solaris posiada także możliwość komunikowania się z szeroką gamą innych środowisk, co pozwala mu na współpracę z wieloma popularnymi sieciami, takimi jak DECnet, IBM SNA, NetWare, czy OSI. Solaris umożliwia również stosowanie programów napisanych dla komputerów PC - za sprawą Wabi - interfejsu który pozwala uruchamiać w środowisku Unix programy dla Microsoft Windows, bez konieczności ich przekompilowywania.

W Polsce system ten jest wykorzystywany w Zakładach Samochodowych "JELCZ" S.A. oraz Browarach Wielkopolskich "LECH". Solaris jest wykorzystywany równiez przez operatora telefonii stacjonarnej (Telekomunikacja Polska S.A.), jak i sieci telefonii komórkowej (Plus GSM). Firmy telekomunikacyjne w bardzo szybkim tempie wdrażają nowe usługi, a Solaris dzięki swej dużej skalowalnosci pozwala im na wspieranie kluczowych sfer działalności: billingu, obsługi klientów, zarządzanie sieciami czy usługi internetowe. Ułatwia to prace operatorom, którzy chcą na początku wdrożyć tylko wybrane usługi, a następnie w miarę potrzeb rozszerzać ich zakres oraz tym, którzy chcą wdrożyć technologie klient - serwer do swoich przestarzałych, lecz ciągle spełniających ważne funkcje systemów typu mainframe.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:32, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





FreeBSD

Free BSD, to podobnie jak Linux 32 bitowy wielozadaniowy system operacyjny pochodzący z rodziny UNIX i rozprowadzany bezpłatnie (dystrybucja i kody źródłowe). Od Linuxa różni się m.in. tym, że kody źródłowe i wszelkiego rodzaju uaktualnienia wersji są podporządkowane centralnie w projekcie Free BSD, co ma szczególne znaczenie w firmach, które chcą tego systemu używać w środowisku produkcyjnym i są zależne od ciągłego rozwoju i kompatybilności systemu.
Ostatnia wersja systemu 4.4 została zaprojektowana z myślą o wielu architekturach sprzętowych co jest szczególnie rozwijane w podrzędnych wersjach tego systemu - NetBSD i OpenBSD. Wady Free BSD to mała kompatybilność sprzętowa i niewielki zasób programów użytkowych. Pomocny jest tu emulator Linuxa dzięki któremu można uruchamiać w menadżerze KDE z Free BSD typowe programy Linuxowe jak: Star Office czy Word Perfect.
Minimalne wymagania sprzętowe to procesor 486-SX i 32 MB RAMu, napęd CD-ROM i około 500 MB wolnego miejsca na HD.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:32, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





IBM OS/2

OS/2 powstał jako system mający zastąpić mało wydajny już w końcu lat 80 poprzedniego wieku system DOS. Pracę nad nim, aż do roku 1991 prowadziły wspólnie firmy IBM oraz Microsoft. Po tym okresie system powstawał już tylko w laboratoriach IBM. Pierwsze wydanie OS/2 (stworzone wspólnie z Microsoft) ujrzało światło dzienne w 1987 roku. Był to system pracujący tylko w trybie znakowym, ale był już w pełni 32 bitowy (wielowątkowy). Środowisko graficzne (Presentation Manager) po raz pierwszy zaimplementowano w nim w wersji 1.1.

W 1989 roku do OS/2 1.2 dołączono system plików HPFS, który do dzisiaj posiada znaczącą przewagę nad niektórymi popularnymi filesystemami, powoli ustępując jednak miejsca systemom dziennikowym (JFS). W 1992 roku ukazuje się wersja 2.0 systemu, w 1994 roku zaś pierwszy Warp: OS/2 Warp 3.

Po ukazaniu się na rynku MS Windows 95 IBM mocno zmodernizował swój produkt i w listopadzie 1996 roku linie produkcyjne opuszcza pierwsze wydanie Merlina czyli IBM OS/2 Warp 4.

Przez kilka lat system jest wspierany w postaci uaktualnień (Fix-Paków), a w grudniu 2000 doczekał się nowej podwersji: OS/2 Warp 4 Convenience Pack oraz swojego następcy - eComStation.

IBM OS/2 Warp 4 jest w pełni 32 bitowym, zawierającym pełne wywłaszczanie oraz wielozadaniowość systemem operacyjnym (nawet w trybie tekstowym). Co się z tym wiąże na komputerze możliwe jest jednoczesne np.: formatowanie dyskietki, praca z arkuszem kalkulacyjnym oraz wypalanie płytki CD-R lub korzystanie z Internetu bez żadnych zastojów w pracy systemu.

Macierzystymi systemami plików OS/2 są HPFS (High Performance File System) oraz FAT16. Oprócz nich po doinstalowaniu odpowiednich sterowników, system bez problemu obsługuje VFAT, FAT32, HPFS386, NTFS4, TVFS, partycje Linuxa (ext2) oraz Macintosha. Należy również dodać, że nie ma problemu z ISO9660 jak i najnowszymi odmianami Joliet (system plików na CDROM). Od 1999 roku dostępny jest również UDF (system plików używany na dyskach DVD) oraz JFS (Journaled File System).


Warp 4 potrafi obsługiwać całą masę aplikacji. Począwszy od natywnych 16 i 32 bitowych, poprzez programy DOS-owe i windowsowe. W przypadku tych ostatnich widnieje jednak dość duży podział.

System bez problemu obsłuży programy 16 bitowe napisane dla platformy Windows 3.1 oraz większość programów Win32 w wersji 1.25a włącznie. Jeżeli program był optymalizowany dla systemu Windows 95 lub NT4 (Win32 1.30) następuje potrzeba zainstalowania emulatora (Win32-OS/2 "Odin"), który radzi sobie coraz lepiej, choć jest produktem stosunkowo młodym, rozwijanym przez wolontariuszy (już dziś działa w nim z wielkich pakietów np.: Adobe Photoshop 4, Adobe Acrobat Reader 4,

StarOffice 5.2 PL). OS/2 potrafi uruchamiać również programy napisane w Javie oraz przystosowane do "oesowego" XFree86 (np.: Gimp).

Największymi atutami OS/2 Warp 4 są:
- wielozadaniowość
- wywłaszczanie (bez problemu można wyrzucić z pamięci błędnie działającą aplikację)
- stabilność systemu
- możliwość obsługiwania systemu głosem (IBM VoiceType, wchodzi standardowo w skład systemu)
- bogata oferta aplikacji (natywnych jak i innych obsługiwanych)
- bezpieczeństwo antywirusowe (dla systemu powstały tylko 2 wirusy)
- łatwa konfiguracja systemu, nieskomplikowane instalowanie sterowników
- proste dostosowanie systemu do własnych potrzeb,
- logiczność systemu (wszystkie obiekty zachowują się tak samo)
- świetne przystosowanie do Internetu
- ilość obsługiwanych urządzeń (np.: karty graficzne i drukarki - prawie wszystkie)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Pon 20:33, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





CP/M

System CP/M jest dyskowym systemem operacyjnym, przeznaczonym do mikrokomputerów z procesorem Intel 808. Może być także używany na mikrokomputerach z procesorem Z80. System ten umożliwia pracę jednego programu, obsługę urządzeń wejścia/wyjścia, w tym pamięci dyskowych oraz zarzadzanie plikami.

Instalowano go głównie na komputerach 8 bitowych, a swoją popularnością cieszył się w latach 70 i 80 tych. Powstało bardzo wiele programów działających pod nadzorem CP/M, dlatego użytkownicy tego systemu mają dostęp do bogatego zestawu programów użytkowych i systemowych. Mimo pewnych wad CP/M zdobył dużą popularność i swego czasu był niemal standardowym systemem operacyjnym dla mikrokomputerów 8-bitowych takich jak Amiga, Commodore, Atari, ZX Spectrum czy Amstrad.

CP/M nie został zaprojektowany jako system operacyjny powszechnego użytku, lecz jako system wspomagający opracowywanie i uruchamianie programów pisanych w języku asemblera. Dlatego nie jest to system łatwy w użyciu. Współpraca z użytkownikiem odbywa się za pomocą dosyć niewygodnych komend o specyficznej składni. Wadą są bardzo ubogie komunikaty o błędach pracy systemu oraz brak mechanizmów obsługi błędów. Na przykład, gdy wydany zostanie rozkaz drukowania, a drukarka nie jest włączona, lub gdy podany jest rozkaz załadowania programu z dyskietki której nie ma aktualnie w stacji, system przestaje działać, oczekując na gotowość urządzenia zewnętrznego. Jedynym wyjściem jest przerwanie wykonywania rozkazu, co wymaga niekiedy ponownego załadowania systemu.

System ten był wygodny dla programistów tworzących oprogramowanie podstawowe mikrokomputerów, zawierał bowiem programy ułatwiające opracowanie i uruchamianie programów zapisanych w języku asemblera, w tym edytor, asembler i debugger. Poza tym każda funkcja systemu CP/M związana z wprowadzaniem lub wyprowadzaniem danych i obsługą pamięci dyskowej mogła być w prosty sposób wykorzystana w dowolnym programie. Zwalniało to programistę z obowiązku pisania od początku wszystkich programów obsługi wejścia/wyjścia, co upraszcza konstrukcję programu. Dlatego też CP/M został zainstalowany w wielu różnych mikrokomputerach.

Główną zaletą systemu CP/M była przenośność oprogramowania (ang. transportability). Program napisany dla komputera pracującego pod nadzorem CP/M może być wykonywany na dowolnym innym komputerze pracującym pod kontrolą tego systemu. Przenośność ta nie była wprawdzie pełna, niekiedy powstawały bowiem niezgodności danych np. z powodu różnych formatów dysków.

Przez wiele lat istnienia systemu napisano kilka tysięcy programów działających pod nadzorem CP/M, m.in. Word Star, dBase II, Pascal MT+, Turbo Pascal, GSX, CBasic. Powstały także wersje tego systemu dla komputerów 16-bitowych, nie zdobyły one jednak uznania ze strony uzytkowników.

Szacuje się, że system CP/M był używany w ok. 400 000 komputerach. Opracowano kilka wersji tego systemu. Najbardziej znane to: CP/M 3.0, MP/M, CP/M 86, CCP/M, CCP/M 3.1, CP/M 68K.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Czw 3:29, 22 Mar 2007
nikamods
Gość

 





[link widoczny dla zalogowanych]
PostWysłany: Czw 21:13, 22 Mar 2007
sebastianseks
Gość

 





DVD QUALITY HI-RESOLUTION EXCLUSIVE HARDCORE VIDEOS
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
PostWysłany: Sob 15:11, 24 Mar 2007
sebastiansekz
Gość

 





DVD QUALITY HI-RESOLUTION EXCLUSIVE HARDCORE VIDEOS
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
PostWysłany: Wto 10:09, 27 Mar 2007
srevingulas
Gość

 





QUALITY HI-RESOLUTION EXCLUSIVE HARDCORE VIDEOS
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Systemy operacyjne, krótka charakterystyka
Forum Forum Strona Główna -> Ogólne
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 2  
Idź do strony 1, 2  Następny
  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin