Forum

Forum komputerowe

Forum Forum Strona Główna -> Procesory -> Podkręcanie z Windowsa
Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Podkręcanie z Windowsa
PostWysłany: Pią 15:40, 24 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





W tym artykule postaram się pokazać jak zabawić się w podkręcanie z poziomu systemu windows.



Zanim zaczniemy zabawy w podkręcanie procesora, pamięci ram czy agp (karty graficznej) to powinniśmy użyć programu CPU-Z 1.30



CPU-Z 1.30

Narzędzie dostarczające kilku podstawowych informacji o procesorze: nazwę procesora i producenta, taktowanie i mnożnik, napięcie, przetaktowanie, obsługiwane zestawy instrukcji multimedialnych, rozmiar pamięci podręcznej, itp. Dodatkowo program dostarcza informacji o płycie głównej. Dla overclockerów służy on jako program diagnostyczny/informacyjny. Wyświetli nam wszystko to co powinniśmy wiedzieć.



Kolejnym narzędziem, jakie możemy użyć z poziomu windowsa jest 8rdavcore.



8rdavcore

Program ten służy do podkręcania procesora, pamięci, zmiany natężenia itd.. W sumie, jeśli ktoś boi się BIOSu to dla niego świetne rozwiązanie  za pomocą tego programu można wiele zdziałać.



Teraz troszke z diagnostyki. Jeśli już coś zmienimy chcielibyśmy mieć pewność, że system będzie pracował stabilnie. Z pomocą przychodzi nam program Prime 95.



Prime 95

Program służy do sprawdzania czy podkręcone ustawienia są stabilne. Jeżeli podczas testów wyskoczy nam jakiś błąd to reagujemy na niego zmniejszając magistrale, podnosimy napięcie Vcore lub zwiększamy opóźnienia pamięci RAM. Wszystko zależy od naszego wyczucia. Możemy też podnieść napięcie dla pamięci RAM, dzięki czemu przyspieszymy ich działanie, ewentualnie podnieść napięcie chipsetu Vdd. Po zmianach ponownie uruchamiamy program i przystępujemy do testów. Po co najmniej 2 godzinach testu możemy uznać, że nasza nowa konfiguracja jest stabilna (proponuje raczej dłuższe testy trwające po 5 h). Pamiętaj jednak, że podczas testów procesor szybko się grzeje wiec proponuje w BIOSie ustawić krytyczną temperaturę na około 65 60 stopni.



Jak już jesteśmy na temperaturach to w tym temacie pomoże nam kolejny program a mianowicie SpeedFan.



SpeedFan

Dzięki niemu możemy monitorować temperatury podzespołów, szybkości wiatraków oraz poprawność napięć zasilacza. Prócz tego możemy zmienić FSB, jeżeli nasza płyta na to pozwala. Wiarygodne napięcia odczytamy podczas pracy komputera pod obciążeniem. Tutaj warto wspomnieć, że tabliczka znamieniowa w nie markowych zasilaczach często odbiega od jego realnej wydajności, dlatego warto inwestować w porządne zasilacze konkretnych fitm.



Do sprawdzenia stabilności pamięci ram po podkręceniu służy program Memtest.



Memtest

Programem sprawdzamy czy po podkręceniu RAM działa stabilnie. By to sprawdzić wybieramy ilość pamięci do testu i wciskamy Start test  spowoduje to rozpoczęcie testu. Jeśli podczas testu w programie wyskoczy nam error jest to informacja dla nas że nasza pamięć nie jest stabilna. W takim wypadku możemy podnieść napięcie dla pamięci RAM (vdimm), albo zwiększyć opóźnienia, ewentualnie zmniejszyć magistralę FSB. Te operacje wykonujemy z poziomu BIOSu lub wcześniej opisanym programem 8rdavcore.

Istotną sprawą jest to, że gdy używamy pamięci Dual przy ostrym OC lepsze wyniki FSB uzyskamy zmieniając tryb na pojedynczy.



Gdy mamy problemy z chłodzeniem procesora z powodu grzania proponuję użyć programu S2kControl.



S2kControl

Program obsługuje procesory ze stajni AMD i potrafi dać naprawdę niezłe wyniki zmniejszając temperaturę całkowitą od kilku do kilkunastu stopni. Używajmy programu, gdy nie pracuje pod dużymi obciążeniami (w czasie gry może system przestać być stabilnym). Proponowane ustawienia to Halt disconnect Divisior oraz Stop grant Dicisior na 64 (Oczywiście radzę wam eksperymentować). Nie zapominamy o włączeniu Enable bus disconnect.



Obecnie większość procesorów ma zablokowany mnożnik. Jednak z doświadczenia wiadomo, iż podkręcanie FSB niż mnożnika jest wydajniejsze  wraz ze wzrostem FSB podkręcamy inne podzespoły np. RAM, a zmieniając mnożnik operujemy tylko na procesorze.



CpuMSR

Dzięki niemu jesteśmy w stanie zmieniać mnożnik w procesorach z odblokowanym mnożnikiem z poziomu Windowsa.



Po zakończeniu wszelkich zabaw testujemy system pod względem stabilności programami Memtest oraz Prime 95.
Powered by HSware
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Podkręcanie z Windowsa
Forum Forum Strona Główna -> Procesory
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin