Forum

Forum komputerowe

Forum Forum Strona Główna -> Systemy operacyjne Linux -> LINUX - krótka historia i opis popularnych dystrybucji
Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
LINUX - krótka historia i opis popularnych dystrybucji
PostWysłany: Pon 20:35, 20 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Wstęp:

Zanim przejdziemy do opisu najpopularniejszych dystrybucji Linux’a powinniśmy odpowiedzieć sobie najpierw czym tak naprawde jest Linux. Dla wielu z was jest to zapewne system operacyjny który wedle świata filmowego używany jest jedynie przez Hakerów. Dla niektórych zapewne jest to sposób pokazania jakim się jest „komputerowcem” w końcu używacie Linux’a a nie Windowsa. Jesteście kimś. Nic bardziej mylnego.
Linux zdobywa coraz to większą popularność. Wiele firm wybiera go, jako system działający bez zastrzeżeń. Także wiele domowych użytkowników decyduje się na zmianę systemu, chcąc poznać coś nowego, powiększyć swą wiedzę informatyczną.

Linux jest jak zapewne większość z was nie wie darmowym i co najważniejsze wolnym systemem. Oznacza to że w każdej chwili możesz pobrać jego dowolną odmianę z Internetu. Najciekawsze jest to że płyty z nagranym Linux’em możesz sprzedawać! Pozwala na to licencja GNU GPL (General Public Licence) na jakiej jest oparty.
Do każdej dystrybucji dołączony jest kod źródłowy, który bez ograniczeń możemy zmieniać, poprawiać wedle naszego uznania, nie łamiąc tym samym prawa! To właśnie zasługa GPL, w której od samego początku chodziło o rozprzestrzenianie aplikacji wraz z kodem źródłowym.


Historia:

Linux powstał 12 lat temu dokładnie w roku 1991. Historia pomysłu sięga jednak o wiele dalej. Linus Torvalds (autor Linuksao) wiele wcześniej porównywał dwa systemy: Uniksa i Miniksa. Dzięki kontaktom wśród użytkowników tego drugiego, Linus Torvalds znalazł odpowiedzi na wszystkie wątpliwości.

Linus Torvalds zaczął początkowo pracę w Asemblerze, jednak po niedługim czasie zdecydował dalej pisać jądro w C. Linus Torvalds starał się modyfikować kod Miniksa opierając się na Uniksie.
Efektem jego pracy było ukazanie się w sierpniu 1991 roku wersji 0.01. Niestety daleko jeszcze było uwczesnemu Linuksowi do doskonałości. Jądro zawierało tylko najprostrze sterowniki. Brakowało mu m.in. obsługi dyskietek. Linus Torvalds jednak się nie poddał i w niecałe 2 miesiące stworzył wersję 0.02. Jadro potrafiło uruchamiać już proste programy.

Linus Torvalds postanowił rozgłośnić informacje na temat jego „dziecka”. Na grupie comp.os.minix pojawiły się pierwsze listy dotyczące Linuksa. Trik zadziałał - nowe jądro ściągnęło 10 osób, z czego pięć dokonało własnych poprawek..
Linux zaczął się błyskawicznie rozwijać. Zaraz po tym jak wyszła wersja 0.03, pojawiła się 0.10, a w marcu 1992 roku - 0.95.

Pod koniec roku 1991 z systemu korzystało 100 osób, a samo źródło liczyło 10 tys. linii kodu! Co było niewątpliwie ogromnym sukcesem. W I kwartale 1992 roku liczba użytkowników powiększyła się dziesięciokrotnie, a objętość kodu - ponad trzykrotnie.
W grudniu roku 1993 pojawiła się wersja 0.99pl14 która z kolei liczyła 100 tys. linii i 20 tys. użytkowników. W tym momencie było pewne że system skazny jest na sukces
W 1994 roku powstało jadro o poważnie wyglądającym już numerze 1.0. W tym samym czasie pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się dystrybucją systemu - Red-Hat i Caldera.

Ale skąd nazwa Linux? Torvalds proponował nazwę FREAX. Jak twierdził zawierała w sobie słowo free (wolny), freak (dziwak) i X jak Unix.
Inne zdanie miał Ari Lemmke, który umieścił system na swoim [link widoczny dla zalogowanych] Według niego nie był to najlepszy pomysł. Zaproponował więc nazwę LINUX. Nazwa została, a zdaniem Linusa dużo lepiej brzmi, niż wcześniejsze FREAX.

W czasach obecnych Linux jest bardzo popularnym systemem opeacyjnym zarówno w domu jak i w dużych firmach. Jest on bardzo ceniony ze względu na szybkość działania, bezpieczeństwo jak i stabilność pracy

Dystrybucja.. Co To Takiego?

Linux to jądro jednak abyśmy mogli cieszyć się nim, niezbędne będzie jakieś oprogramowanie i te właśnie dostarcza nam dystrybucja. Dodatkowo zawiera ona instalator systemu, dzięki czemu Linux znajdzie się na naszych komputerach w prosty i szybki sposób

Firmy i grupy programistów wręcz prześcigają się w swojej pracy, chcąc stworzyć oryginalną
i wartą instalacji pozycję. Dzięki temu mamy dziś mnóstwo różnych odmian tego samego systemu operacyjnego, i możemy wybrać dystrybucję najbardziej nam odpowiadającą.

Pozycje różnią się przede wszystkim poziomem trudności obsługi i ilością dostępnego oprogramowania dołączonego bezpośrednio na płytach CD. Różnica może także polegać na domyślnym poziomie zabezpieczeń, choć pamiętajmy, że to wciąż ten sam system, więc w każdej chwili możemy to zmienić.
Podsumowywując Dystrybucja Linux'a to jądro z zestawem oprogramowania z zaimplementowanym instalatorem

Najpopularniejsze Dystrybucje

Mandrake Linux
Dystrybucja ta została ztworzona przez firmę Mandrake. Mandrake powstał na podstawie można by powiedziec wzoru bardzo znanego Red Hata. Cechą dystrybucji która ja wyróznia to niebywała prostota jej obsługi. Programiści z Mandrake tworząc ją ogromny nacisk położyli na udogodnienia płynące z prostoty obsługi. W tym celu napisano wiele programów wykonujących wiele czynności za użytkownika. Także pliki konfiguracyjne zostały zmienione tak, aby domyślne ustawienia systemu były jak najlepsze dla Ciebie.

Do pobrania z [link widoczny dla zalogowanych]

Red Hat
Red Hat tworzony jest przez amerykańską firmę Red Hat. Dystrybucja ta jest najpopularniejszą odmianą Linuksa. Ceniona przez wielu zdobyła wysokie miejsce na podium rynku systemu. Poziom trudności oferowany przez system jest średni, dlatego też Red Hat kierowany jest do użytkowników, którzy mieli już styczność z systemem, ale i nowicjusze nie powinni mieć ogromnych problemów z jej opanowaniem. I choć dystrybucja często wybierana jest na serwery sieciowe, świetnie sprawuje się do użytku domowego.
Red Hat, podobnie jak Mandrake, posiada wersję komercyjną i tak jak w przypadku swojego "kolegi" - zawiera ona dodatkowe oprogramowanie napisane prze firmę.

Do pobrania z [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych]

Wersja od numeru 9.0 w góre niejest już darmowa. System ten jest w tej chwili rozwijany pod nazwa Fedora - Najnowsza wersja jest odpowiednikiem Red Hat 10.

Do pobrania [link widoczny dla zalogowanych]


PLD
PLD to nasza rodowita dystrybucja. Nie musicie trzeć oczu, tak, tak dobrze widzicie Polacy także tworzą Linuksa. PLD bazuje na najpopularniejszym Red Hacie. Polacy jednak położyli ogromny nacisk na bezpieczeństwo i stabilność systemu. Dużo czasu poświęcono także na implementację protokołu IP w wersji 6 znanej także pod nazwą next. Nasza dystrybucja to także „największy” Red Hat.
PLD cieszy się uznaniem wśród administratorów serwerów. Niektórzy mówią też, że choć bazuje na Red Hacie, to wyszedł po prostu od niego lepszy! Dystrybucja kierowana jest jednak ze względu na trudność obsługi do zaawansowanych użytkowników.

Do pobrania z [link widoczny dla zalogowanych]


SuSE
SuSE to dzieło znowu naszych sąsiadów Niemieckich programistów. Prostota obsługi i wsparcie techniczne czyni go silną pozycją. Niestety nie za darmo... SuSE posiada tylko płatną wersję i choć cena jest nie duża, to jednak jest i biorąc pod uwage że można mieć free Linux;a odstarsza. Początkowo SuSE ukazywało się w dwóch wydaniach - darmowej i płatnej, sytuacja uległa jednak zmianie po serii 6.x
To, za co jednak SuSE posiada duże grono zwolenników, to instalator i konfigurator Yast charakteryzujący się łatwością obsługi oraz funkcjonalnością.

Info na stronie [link widoczny dla zalogowanych]


Knoppix
Knoppix jest botowalnym Linuksem co oznacza że uruchamia się go z płyty CD, po uprzednim botowaniu z niej. Jest ciekawym rozwiązaniem, kiedy chcemy najpierw przekonać się jak wygląda Linux. Knoppix bazuje na Debianie. Dystrybucja rozprowadzana jest na jednej płytce. Najnowsza wersja 3.2 zawiera uaktualnione pakiety. Knoppix, pomimo faktu, że jest botowalny, można go zainstalować na dysku twardym.


Debian
Tym czym Debian różni się znacząco od innych dystrybucji, jest fakt, że nie stoi za nim żadna firma - tworzy go grono programistów z całego świata, w tym także Polacy! Ciesząca może być informacja, że Debian to największa dystrybucja - posiada prawie 9000 pakietów umieszczonych na 7CD + 1 dodatkowej (sytuacja w wersji stabilnej 3.0). Debian idealnie spisuje się na serwerach, a to za sprawą jego dużej stabilności., będącej wynikiem długotrwałego i szczegółowego sprawdzania każdego pakietu. Kolejnym plusem dystrybucji jest jej dostępność na wiele platform, dzięki czemu Debiana możemy uruchomić nawet na Amigach!
Dodatkowo dystrybucja znakomicie nadaje się do użytku domowego. I choć przeznaczona jest dla systemowych bywalców, docenią ją nawet osoby raczkujące w Linuksie - 8710 pakietów sprawi, że do codziennej pracy wykorzystamy oprogramowanie z CD, bez konieczności pobierania pakietów z sieci.

Do pobrania z [link widoczny dla zalogowanych]

Slackware
Slackware ceniony jest przede wszystkim przez administratorów serwerów i dla tych osób jest kierowany. Firma tworząca dystrybucję położyła naciska na ochronę systemu. Dzięki temu Slackware to potężne narzędzie w rekach administratorów. Mankamentem wydaje się jednak mała ilość programów dołączonych z CD. Slackware wydawany jest na jednej płycie, ponadto można pobrać dodatkowy CD (sytuacja z wersji stabilnej 8.1). Wiele osób jednak to ceni - w końcu Slackware to dystrybucja na serwer, a nie system domowy!

Do pobrania z [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
LINUX - krótka historia i opis popularnych dystrybucji
Forum Forum Strona Główna -> Systemy operacyjne Linux
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin