Forum

Forum komputerowe

Forum Forum Strona Główna -> Wymiana plików -> Ustawienia eMule, opis dostępnych opcji
Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
Ustawienia eMule, opis dostępnych opcji
PostWysłany: Nie 18:22, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Ustawienia opisywane poniżej pochodzą z wersji ofcjalnej eMule v0.45b

Ogólne:



-> Nick -
tu wpisujemy nick, którym będziemy przedstawiani innym użytkownikom. Nick nie służy do jednoznacznej identyfikacji w sieci, jednym nickiem może się przedstawiać wielu użytkowników. Gdy to pole zostawimy puste mułek sam wprowadzi tam adres oficjalnej strony projektu eMule - [link widoczny dla zalogowanych] Do nicka można dodawać tagi
(w kwadratowych nawiasach, np. [PL], [LeD] lub [ARC]), które służą do identyfikacji społeczności. Dzięki wprowadzonemu tagowi min. mamy większe szanse na otrzymanie friend slota, dodatkowo niektóre serwery wymagają konkretnego taga, żeby móc na niego się dostać.

-> Język -
tu dokonujemy wyboru języka, w którym będzie działał mułek. Żeby mułek 'komunikował się' z nami po polsku należy wybrać z listy język polski, poczekać aż ściągnie się odpowiedni plik i kliknąć w guzik 'Zastosuj'. Po takiej operacji część opcji nadal będzie wyświetlana po angielsku. Żeby wszystkie opcje wyświetlane były po polsku należy ściągnąć tłumaczenie forumowicza 2002JSQ (stąd).

Różne opcje -
jak sama nazwa mówi - różne opcje ogólne. Zahaczenie opcji na rysunku - wg moich preferencji.

-> Sygnalizuj błędy dźwiękiem -
szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia jakie błędy i w jaki sposób są sygnalizowane, bo zawsze mam tę opcję odhaczoną. Podobno wszelkie błędy są zgłaszane dźwiękiem wydobywającym się z głośniczka systemowego.

-> Przywróć po kliknięciu na link -
po zahaczeniu tej opcji i powiązaniu mułka z linkami ed2k (patrz niżej - Linki ED2K) każdorazowe kliknięcie na link ed2k z sumą kontrolną spowoduje 'wyskoczenie' okna z mułkiem 'na wierzch'. Przy opcji odhaczonej, okienko nie wyskoczy.

-> Pytaj przy zamknięciu -
każda próba zamknięcia mułka będzie skutkowała pojawieniem się okienka z pytaniem 'Jesteś pewien, że chcesz wyjść z eMule'a?' z możliwością kliknięcia w 'Tak' lub 'Nie'. Ja mam zawsze zaznaczone - mam większą pewność, że sobie mułka przez przypadek nie wyłączę.

Uruchamianie -
kilka opcji związanych z uruchamianiem mułka:

-> Sprawdź czy jest nowa wersja -
podczas uruchomienia mułek sprawdza, czy jest do pobrania nowsza wersja, a jeśli jest to wyskakuje okienko o tym informujące. Bywa to czasem irytujące, dlatego mam opcję odhaczoną.

-> Pokazuj ekran powitalny -
podczas uruchomienia wyskakuje okienko powitalne - irytujące.

-> Uruchom zminimalizowany -
mułek uruchamia się jako zminimalizowany (na pasku, albo w tray'u, w zależności od tego czy jest zaznaczona opcja 'Minimalizuj do ikonki').

-> Start with Windows - mułek ładuje się ze startem systemu.

-> guzik Usługi edycji Web -
po kliknięciu w ten guzik możemy dodać do pliku konfiguracyjnego 'webservices.dat' wpisy dotyczące pewnych usług oferowanych przez różne strony www w stosunku do plików ściąganych, np. sprawdzanie statystyk konkretnych plików. Po wklepaniu do pliku webservices.dat ciągu znaków:
CODE
ed2khistory,http://stats.razorback2.com/ed2khistory?ed2k=#hashid

w menu kontekstowym dla każdego pliku będzie można wybrać Usługi web>ed2khistory, co spowoduje wyświetlenie statystyk dostępności konkretnego pliku w ostatnim czasie.

-> guzik Link ED2K -
kliknięcie w ten guzik spowoduje, że mułek będzie powiązany z linkami ed2k i każdorazowe kliknięcie w taki link na stronie www spowoduje uruchomienie mułka (pod warunkiem, że nie jest zaznaczona opcja 'Przejmuj linki ED2K tylko podczas działania' w 'Rozszerzonych ustawieniach'). Jeśli ten guzik jest nieaktywny, to już jakaś aplikacja została z linkami ed2k powiązana. Wtedy należy z rejestru skasować wpisy z gałęzi:


CODE
HKEY_CLASSES_ROOT\ed2k\shell\open\command
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\ed2k\shell\open\command

prawoklik na wpisie o nazwie: (Domyślna), typ: REG_SZ i wybranie z menu kontekstowego 'usuń'. Po usunięciu tyc wpisów guzik jest klikalny.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Travis dnia Nie 18:35, 19 Mar 2006, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:24, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Parametry Łącza:


W tym miejscu ustawia się wszelkie parametry dotyczące wykorzystywania łącza przez mułka.

-> Możliwości -
tu należy wpisać parametry swojego łącza w kilobajtach/sekundę. Wartości tu wpisane mają przede wszystkim wpływ na przeskalowanie osi statystyk. Poza tym nie można wysyłać ani ściągać z prędkościami wyższymi niż wpisane tutaj.

-> Limity -
tu, suwakiem, określa się limity na wysyłanie i pobieranie. Gdy prędkość wysyłania jest ustawiona na mniejszą niż 10 KB/s, włącza się limit pobierania, równy co do wartości 4x limit wysyłania (ratio prędkości UL/DL 4:1). Przy zlimitowaniu wysyłania poniżej 4KB/s ratio prędkości wynosi 3:1. Zawsze należy zlimitować wysyłanie (choćby o kilka KB), żeby nie przytykać łącza.

-> Port klienta -
tutaj ustawiamy porty TCP i UDP, przez które mułek się komunikuje ze światem. Jeśli mamy przekierowane porty (w celu uzyskania wysokiego ID) należy je tutaj wpisać. Jeśli jesteśmy użytkownikami dużych sieci LAN z nieprzekierowanymi portami, przez co dostajemy niskie id od serwerów, warto zmienić porty na jakieś losowe (z zakresu 1024 - 65535). Jeśli łączymy się z internetem poprzez publiczny adres IP, można je zostawić domyślne (numer portu nie ma wtedy żadnego znaczenia). Port UDP jest potrzebny do korzystania z Kademlii. Jeśli nie korzystamy z tej sieci, można ten port wyłączyć, do czego służy opcja wyłącz.

-> guzik Test ports -
test portów wbudowany w mułka. Teoretycznie służy do sprawdzenia, czy porty wpisane wyżej są dostępne, jednak często ten test nie działa właściwie i pokazuje błędny wynik.

-> guzik Otwórz te porty w wewnętrznym firewallu WinXP -
jeśli koniecznie chcemy używać zapory systemowej i nie potrafimy odblokować w niej portów, z których korzysta mułek (instrukcja jest w FAQ), kliknięcie na ten guzik powinno rozwiązać problem.

-> Ilość źródeł na plik -
tu określamy ilość źródeł, którą mułek próbuje znaleźć dla każdego ściąganego pliku. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Limity połączeń -
tu określamy z jaką ilością klientów mułek może się połączyć w celu zapytań o pliki, źródła itp. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Podłącz do serwera przy uruchomieniu -
po zahaczeniu tej opcji mułek po włączeniu będzie starał się automatycznie połączyć z sieciami zaznaczonymi w polu Network.
Najwygodniej jest tę opcję zaznaczyć.

-> Podłącz ponownie po rozłączeniu -
gdy z jakichś powodów w trakcie trwania sesji mułek straci połączenie z serwerem, przy zahaczonej tej opcji będzie starał się połączyć ponownie (niekoniecznie z tym samym serwerem).
Ta opcja powinna być zaznaczona.

-> Pokaż narzut przepustowości -
na dolnej belce, obok aktualnych prędkości wysyłania i ściągania będą pokazywane wartości aktualnego narzutu (ruch na łączu produkowany komunikacją z serwerami i innymi użytkownikami).
Zaznaczenie tej opcji zależy od gustu użytkownika.

-> guzik Wizard - uruchamia kreatora pierwszego uruchomienia.

Network -
tutaj można zdecydować z jakimi sieciami mułek ma się łączyć. Do wyboru mamy:

-> Kad - sieć Kademlia
-> ed2k - sieć serwerów ed2k

Kad produkuje duży narzut, dlatego używam tej sieci tylko wtedy, gdy ściągam rzadkie pliki. Nigdy nie łączę się z Kademlią automatycznie.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Travis dnia Nie 18:34, 19 Mar 2006, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:25, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Proxy:


Tutaj powinno się wpisywać dane dotyczące serwera proxy, przez który łączymy się z internetem. Jest to miejsce dla ludzi w pełni świadomych tego co robią. Tą zakładką ustawień należy zajmować się tylko w przypadku, gdy mamy stuprocentową pewność co do danych tu wpisywanych. Ta zakładka nie ma nic wspólnego z Webcache!


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:26, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Serwer:


W tej zakładce ustawia się opcje dotyczące połączeń z serwerem.

-> Usuń serwer z listy po ... nieudanych próbach -
tę opcję stosuje się w celu wyeliminowania martwych serwerów, które nie odpowiadają na próby połączenia. Jeśli mamy problemy z połączeniem z serwerem nie należy tej liczby zdawać z byt niskiej, żeby nie okazało się że na liście nie ma żadnego serwera.

-> Aktualizuj listę serwerów podczas uruchamiania -
po kliknięciu w guzik List włącza się do edycji plik 'adresses.dat', w którym można podać adres URL do listy serwerów (np. [link widoczny dla zalogowanych]). Po zahaczeniu tej opcji i wpisaniu poprawnego adresu, podczas startu mułek połączy się z tym adresem i pobierze stamtąd aktualną listę serwerów.
Wydłuża to trochę proces uruchomienia mułka - nigdy z tego nie korzystam.

-> Aktualizuj listę serwerów przy podłączeniu -
podczas łączenia z serwerem mułek 'poprosi' serwer o aktualną listę.
Warto zaznaczyć.

-> Aktualizuj listę serwerów przy podłączeniu klienta -
mułek będzie prosił innego użytkownika, z którym nawiązał połączenie o aktualne serwery. Wymiana serwerów jest w obydwu kierunkach, na podstawie porównania działających serwerów na swoich listach.
Warto zaznaczyć.

-> Używaj systemu priorytetów -
po zahaczeniu tej opcji można nadawać serwerom priorytety, które mają wpływ na kolejność podejmowanych prób połączeń.
Zaznaczać wedle uznania.

-> Użyj inteligentnego sprawdzania LowID przy podłączaniu -
jeśli raz udało się nam połączyć z wysokim ID, mułek uznaje, że tak ma być zawsze i gdy po kolejnym połączeniu z serwerem dostaniemy niskie ID, mułek się rozłączy. Gdyby się okazało, że 3 kolejne próby połączenia się z serwerem skutkują niskim ID mułek pozwala na połączenie z niskim ID dopóki znów nie dostaniemy wysokiego.
Opcja warta zaznaczenia dla użytkowników z wysokim ID.

-> Bezpieczne podłączanie -
normalnie, dla przyspieszenia procesu łączenia się z serwerem, mułek pyta o pozwolenie na wejście dwa serwery jednocześnie. Taki proces może skutkować błędem, przez który dostaniemy niski ID. Zahaczenie tej opcji powoduje, że w jednym momencie pytany jest tylko jeden serwer, co teoretycznie zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu.
Opcja dla przewrażliwionych.

-> Podłączaj automatycznie tylko do statycznych serwerów -
jeśli z jakichś względów chcemy łączyć się tylko z wybranymi serwerami, należy dodać je do statycznej listy (prawoklik na wybranym serwerze>dodaj do statycznej listy) i zahaczyć tę opcję. Działanie takie jest wskazane tylko w stosunku do serwerów dużych, znanych i pewnych co do adresu IP, portu i działania w przyszłości.
Opcja dla zakochanych w kilku konkretncyh serwerach.

-> Ustaw priorytet ręcznie dodanych serwerów na wysoki -
każdy serwer dodany inaczej niż z automatycznie z listy serwerów (czyli np. poprzez kliknięcie w odpowiedni link ed2k, albo wpisanie adresu IP i portu w zakładce serwery) będzie miał wysoki priorytet.
Opcja warta używania dla użytkowników dodających serwery ręcznie.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:26, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Foldery:


Tutaj ustawiamy ścieżki dostępu do miejsc gdzie ściągamy i z których udostępniamy pliki.

-> Pobrane pliki -
ścieżka dostępu do folderu, w którym wylądują wszystkie ściągnięte pliki. Wszystkie pliki z tego folderu są udostępnione dla innych użytkowników. Radziłbym nie umieszczać tego folderu bezpośrednio na dysku, jeśli chodzi o strukturę katalogów (czyli np. niech ścieżką dostępu nie będzie D:\Incoming).

-> Tymczasowe pliki -
ścieżka dostępu do folderu, w którym lądują pliki aktualnie ściągane, wraz z plikami pomocniczymi (więcej szczegółów o plikach w tym folderze znaleźć można w FAQ. Radziłbym nie umieszczać tego folderu bezpośrednio na dysku, jeśli chodzi o strukturę katalogów (czyli np. niech ścieżką dostępu nie będzie D:\Temp).

Można tez ustawić pare katalogów temp na różnych dyskach. Jeśli w pierwszym katalogu temp (czyli tez na dysku) wyczerpie się miejsce, to plik będzie zapisywany w następnym wskazanym katalogu (jesli nie zostanie wskazany, to poprostu plik przejdzie w stan Wstrzymania, a w logu dostaniesz stosowany komunikat)



-> Udostępnione foldery -
w tym drzewie katalogów wybieramy foldery (poprzez zaznaczenie ich ptaszkiem w białym kwadracie), które chcemy udostępnić innym użytkownikom. Zaznaczając jakiś folder udostępnia się wszystkie pliki tam się znajdujące (nie ma możliwości wybrania pojedynczych plików). Zaznaczanie folderu trzymając klawisz 'ctrl' powoduje udostępnienie plików znajdujących się we wszystkich podkatalogach tego katalogu.
Nie należy przesadzać z ilością udostępnionych plików.

-> Katalogi UNC -
tutaj można wybrać katalogi z dysków udostępnionych na komputerach znajdujących się w sieci, wpisując ścieżkę dostępu w oknie pojawiającym się po kliknięciu w '+', wg określonej konwencji: //nazwa_komputera/nazwa_dysku/ścieżka_dostępu_do_udostępnianego_folderu


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:27, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Pliki:


Tutaj dostosowuje się ustawienia mułka związane z obsługą plików.

-> Widzą moje pliki -
można wybrać, czy chcemy aby możliwe było przeglądanie udostępnionych przez nas zasobów (przez każdego chętnego, albo tylko znajdującego się na liście znajomych), czy też nie życzymy sobie tego.
Zaznaczać wedle uznania.

-> Dodawaj pliki do pobrania w trybie 'wstrzymany' -
Każdy nowo dodany plik (czy to po kliknięciu w linka ed2k, czy po dodaniu z listy szukanych plików) będzie miał status 'wstrzymany', czyli nie będzie się ściągał dopóki go nie wznowimy.
Mało przydatna opcja, choć zdarzają się sytuacje, że warto ją wykorzystać (np. wtedy, gdy ściągamy bardzo popularny plik, a chcemy dodać kolejny - równie popularny).

-> Dodawaj nowe pliki z auto priorytetem -
ta opcja dotyczy plików nowo udostępnionych. Priorytet auto oznacza, że mułek sam dobiera priorytet dla pliku, na podstawie ilości żądań. Im więcej próśb od innych użytkowników o ten plik, tym niższy jego priorytet.
Priorytetami wysyłania warto sterować samemu, szczególnie wtedy gdy chcemy jakiś plik rozprowadzić w sieci.

-> Dodawaj pliki do pobrania z auto priorytetem -
ta opcja dotyczy plików nowo dodanych do ściągania. Priorytet auto oznacza, że mułek sam dobiera priorytet dla pliku, na podstawie ilości dostępnych źródeł. Im więcej znalezionych źródeł, tym niższy priorytet pliku. Granicami dla priorytetów są wartości - 40 i 80 (poniżej 40 źródeł - priorytet wysoki, 40-80 - priorytet normalny, powyżej 80 - priorytet niski).
Najlepiej jest pozostawić mułkowi decyzję co do priorytetów plików pobieranych.

-> Czyszczenie nazw plików -
z reguły w nazwie pliku znajdują się informacje, które zwykle nie są do niczego potrzebne (w postaci tagów releaserów lub linkowni, informacji o jakości itp.). Używając tej opcji można tę nazwę automatycznie oczyścić z wpisów często się pojawiających. Dodawanie elementów, które mają być kasowane automatycznie odbywa się poprzez kliknięcie w guzik Edytuj i dopisanie po separatorze odpowiedniego ciągu znaków.
Opcja do stosowania wedle uznania.

-> Próbuj przesłać pełne części do wszystkich pobierających -
po zaznaczeniu tej opcji mułek będzie się starał utrzymać połączenie z użytkownikiem, do którego wysyła, tak żeby przesłać mu pełną cząstkę.
Warto zaznaczyć.

-> Próbuj najpierw pobrać pierwszy i ostatni kawałek -
opcja bardzo przydatna dla ludzi chcących podejrzeć to co się ściąga. Bez pierwszego i ostatniego kawałka będzie to najczęściej niemożliwe. Z drugiej strony, samo zaznaczenie tej opcji nie daje stuprocentowej pewności, że właśnie te cząstki będą ściągnięte w pierwszej kolejności.

-> Szukaj linków ed2k w schowku -
dzięki tej opcji można kliknąć ppm na ed2k linku, wybrać opcję 'kopiuj adres odnośnika' (w zależności od przeglądarki może się ona nazywać różnie) i potwierdzić dodanie pliku do ściągania. Dla mnie ten sposób jest najwygodniejszy, szczególnie w sytuacji, gdy wiele linkowni publikuje sumy kontrolne w formie nieklikalnej.

-> Use advanced calculation method for remaining time -
inna metoda obliczania czasu pozostałego do zakończenia ściągania pliku (widocznego na liście pobierania w kolumnie pozostało). W klasycznej, domyślnej metodzie czas pozostały do zakończenia pobierania liczony jest na podstawie aktualnej prędkości ściągania. W nowej metodzie liczy się średnia prędkość pobierania od momentu rozpoczęcia pobierania.
Mało istotny bajer.

-> Zacznij pobierać następny plik po skończeniu poprzedniego -
gdy jakiś plik został zakończony i mamy inny plik w stanie 'wstrzymany', zostanie on wznowiony automatycznie. Można prosić mułka o to, żeby wybierał pliki wstrzymane tylko z jednej kategorii (Preferuj tę samą kategorię), albo go do tego zmusić (tylko w tej samej kategorii).
Opcja 'współpracująca' z dodawaniem plików w trybie 'wstrzymany'.

-> Remember downloaded / cancelled files -
opcja ta wpływa na to jak mają byc pokazywane rezulatay szukania. Jak wiadomo pliki pobrane sa pokazywane w Szukaj na zielono, jest również specjalna kolumna "Znane" gdzie jest napisane co zostało zrobione już z danym plikiem. Odznaczenie tej opcji spowoduje to, że następne pobierania nie będą zapisywane. Opcja działa jesli plik nie jest już udostepniany.
Pliki anulowane są zapisywane w cancelled.met a pliki już sciągnięte w knwon.met w configu eMula. Opcje te proponuje mieć włączone.

-> Odtwarzacz video -
tutaj należy wskazać ścieżkę dostępu do pliku wykonawczego odtwarzacza, który ma nam służyć do podglądu plików video. Jeśli to pole pozostanie puste filmy będą podglądane w domyślnym odtwarzaczu. Większość odtwarzaczy potrzebuje do prawidłowego pokazania filmu, pliku nie będącego plikiem .part. Dlatego jeśli chcemy podglądać pliki w odtwarzaczu domyślnym należy zahaczyć opcję Twórz kopie do podglądu i dbać o to, żeby nie rozrósł się zbytnio folder Temp (usuwać kopie stworzone przez mułka). Poza tym, ze względu na dziury w pliku ściąganym (szczegóły techniczne w FAQ) większość odtwarzaczy może mieć problemy z prawidłowym wyświetlaniem. Dlatego ja proponuję do podglądu używać programu Video Lan Client.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:28, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Powiadomienia:

Powiadomienia to małe obrazki wyskakujące w prawym dolnym rogu ekranu po wystąpieniu jakiejś akcji. Z pojawieniem się okienka powiadamiającego może być związany jakiś dźwięk, do którego ścieżkę dostępu wybieramy zaznaczając opcję Użyj dźwięków i wybierając ścieżkę dostępu do pliku .wav po kliknięciu w guzik Wybierz. Akcje, które mogą skutkować pojawieniem się okienka powiadomienia wymienione są na zrzucie. Myślę, że nie wymagają one komentarzy.
Opcja dla ludzi lubiących wszelkiego rodzaju potwierdzenia tego co się dzieje.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:29, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Ustawienia wyświetlania statystyk:


W tym miejscu możemy zmieniać ustawienia dotyczące wyglądu wykresów w zakładce 'Statystyki'. Możemy tu zmieniać:

-> okres odświeżania wykresów

-> Czas dla uśrednionego wykresu - na wykresach prędkości prezentowane są linie dla aktualnej prędkości, prędkości średniej dla całej sesji oraz prędkości z kilku ostatnich minut, którą to wartość można sobie dobrać tutaj.

-> Kolory wszystkich elementów występujących na wykresach statystyk.

-> Statystyki połączeń, skala Osi Y - wyskalowanie pionowej osi na trzecim wykresie (połączeń).

-> Ratio aktywnych połączeń - trochę dziwnie to brzmi, ja bym to nazwał skalą wykresu - wartość aktualnej liczby połączeń = wartość odczytana z wykresu, pomnożona przez mianownik skali

-> okres odświeżania drzewa statystyk

Wszelkie ustawienia wedle preferencji i gustów użytkowników.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:29, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





IRC:


W tym miejscu można dokonywać ustawień związanych z wykorzystywaniem mułka do rozmów na kanałach IRC. Zamieszczam opis stworzony przez Coldera:

-> Serwer –
podana jest tu nazwa serwera IRC, z jakim łączy się eMule. Domyślnie jest to ircchat.emule-project.net (następuje później przekierowanie na serwer irc.mindforge.org). Połączenie odbywa się przez domyślny port 6667

-> Nick –
wpisujesz nazwę, pod jaką chcesz funkcjonować w ircu-u. Jeśli nick nie zostanie podany, na serwerze będzie nam przydzielony nick domyślny MindUserXXXXX („X” oznacza losową cyfrę).

-> Lista kanałów –
możesz zaznaczyć używania filtra lub nie. Wpisujesz Nazwę kanału lub słowo, jakie ma zawierać dany kanał, aby wyświetlił się w zakładce IRC-> Lista kanałow po połączeniu. Ustawienia mogą dotyczyć również ilości użytkowników (Użytkownicy) na kanale. W liście wyświetlą się tylko kanały pasujące do podanych restrykcji.

-> Korzystaj z polecenia „wykonaj” po podłączeniu –
funkcja ta służy wykonaniu danego polecania po podłączeniu.
Przykład: jeśli wejdziemy na kanał i wybierzemy sobie nick, możemy go zarejestrować go komendą /msg nickserv register hasło email (zmienne jest „haslo” - wpisujesz swoje, oraz „email” reszty nie zmieniasz, nie zapomnij o ukośniku na początku), oczywiście gdy nie jest już wcześniej zarejstrowany. Potem za każdym razem, gdy będziemy chcieli wchodzić na serwer i korzystać z tego nicka musimy wpisać komendę /msg identify hasło (hasło podajesz to z rejestracji). Właśnie taką komendę możemy wpisać w tym polu, nie będzie trzeba wpisywać jej już na kanale, w celu zidentyfikowania się z nickem. Możesz tu również wpisać kanał z którym chcesz się odrazu łączyć /join #NazwaKanłu

-> Rożne funkcje

-> Odtwarzaj dźwięki przy zdarzeniach –
służy do odtwarzania dźwięków innych użytkowników. Dany dźwięk musi być zapisany u kogoś w katalogu głównym eMula w folderze \Sounds\IRC. Plik może być tylko w rozszerzeniu *.wav. Plik odtwarzamy używając polecenia /sound nick dźwięk.wav.

-> Podłącz się do kanałów pomocy -
łączy Ciebie automatycznie do kanałów pomocy na serwerze czyli #eMule i kanał danego kraju, w przypadku polski #eMule-polish. Jeśli ta opcja nie będzie zaznaczona, a nie połączysz się w ciągu paru sekund z innym kanałem, zostaniesz przeniesiony na kanał #Idle

-> Załaduj listę kanałów z serwera przy podłączeniu -
Automatycznie pobiera listę dostępnych kanałów na serwerze, która zostanie pokazana w zakładce Lista kanałów. Jeśli masz w Ustawieniach nałożone restrykcje na wyświetlanie tej listy to zostanie ona odpowiednio zmodyfikowana (patrz wyżej „Lista kanałów”)

-> Dodaj znacznik czasu do wiadomości –
będzie widoczny czas na początku wypowiedzi każdego z użytkowników.

-> Ignoruj różne wiadomości informacyjne

- Ignoruj różne wiadomość informacyjne – nazwa mówi sama za siebie, radzę nie zaznaczać tej opcji

- Ignore Join info massage - ignoruje wiadomość, gdy dany użytkownik wchodzi na kanał

- Ignore Part info massage – ignoruje wiadomość , gdy dany użytkownik wychodzi z kanału

- Ignoruje wiadomości informacyjne „Quit” –
nie widać wiadomość, gdy dany użytkownik opuszcza serwer. Ignorowanie Part, Join oraz Quit w sposób zdecydowany poprwią komfort pracy, rozmowa stanie sie bardziej czytelna.

-> Ignoruj wiadomości protokołu Mule – tej opcji również radze nie ruszać, zaznaczenie jej spowoduje ignorowanie wiadomości z protokołu eMula

-> Pozwól użytkownikowi dodać cię do listy znajomych –
opcja ta pozwala danemu użytkownikowi na kanale dodać Ciebie do listy znajomych wyświetlanej w eMulu w Wiadomościach. Dzięki temu będzie możliwość dostania slota od tego użytkownika. Jeśli użytkownik doda Ciebie do listy znajomych dostaniesz odpowiednie info na kanale. Warunek: oboje musicie używać IRC-a wbudowanego w eMula, inaczej nie będzie takiej możliwość

-> Akceptuj linki eD2k w IRC (używaj ostrożnie!) –
pozwala dodać link eD2k bezpośrednio do eMula.

-> Tylko od znajomych – dzięki tej opcji linki eD2k będą dodawane tylko od osób dodanych do listy znajomych w Wiadomościach. Pozwoli to uniknąć pobierania niechcianych linków (radze zostawić zaznaczoną)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:30, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Bezpieczeństwo:


Szereg opcji związanych nie tylko z bezpieczeństwem, ale i z wygodą użytkowania mułka.

Podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo użytkowników mułka jest Filtr IP. Służy on do blokowania połączeń z adresami wymienionymi w pliku ipfilter.dat.

-> Poziom bezpieczeństwa -
wartość pochodząca z ustawień domyślnych jest ważna dla prawidłowej pracy mułka i nie powinna być zmieniana. Określa ona skuteczność działania wpisów w pliku ipfilter.dat. Każdy z wpisów, odpowiadający jednemu zakresowi adresów IP, posiada poziom bezpieczeństwa, określany liczbą. Jeśli ta liczba jest mniejsza niż wartość podana w tym miejscu, mułek nie pozwoli nigdy połączyć się użytkownikowi/z użytkownikiem z tego zakresu. Jeśli liczba jest większa, zakresy te są uznawane za bezpieczne.
Poziom bezpieczeństwa w plikach ipfilter.dat jest przydzielany automatycznie. Zmiana tej liczby może w związku z tym poskutkować całkowitym zablokowaniem mułka, albo wręcz przeciwnie - całkowitą nieskutecznością w działaniu filtra IP.

-> guziki Edytuj oraz Przeładuj -
służą do ręcznej edycji pliku ipfilter.dat oraz wprowadzenia zmian do mułka (ponowne załadowanie filtrów z pliku).

-> pole Aktualizuj z URL -
tu należy wpisać adres, z którego pobrana zostanie aktualna lista z filtrami IP. Można tu wpisać np. [link widoczny dla zalogowanych] i wcisnąć guzik Load. Linki muszą prowadzić do list w formacie obsługiwanym przez mułka, również spakowane do archiwum .zip.

-> Filtruj wiadomości -
w to pole można wpisywać słowa lub frazy oddzielane separatorem '|', po których będą filtrowane wiadomości. Jeśli ciągi znaków wpisane tutaj znajdą się w wiadomości, która nam ktoś wyśle, wiadomość ta do nas nie dotrze (zostanie odrzucona przez mułka).

Innym sposobem filtracji wiadomości jest nadawca. Mułek może odrzucać wiadomości od użytkowników, którzy

-> nie znajdują się na liście znajomych
-> nie są rozpoznani jako prawidłowi klienci (klient prawidłowy, to ten który poprawnie przeszedł identyfikację, czyli posiada na swoim dysku 'pasujące do siebie' i poprawne pliki preferences.dat i cryptkey.dat)

Mułek może również stosować zaawansowany filtr spamu. Sprawdza on każdą wiadomość do nas docierającą i jeśli jest spełniony któryś z warunków:
- w pierwszej linijce wiadomości pojawia się adres URL
- 5 kolejnych wiadomości od jednego użytkownika w sesji zostało przez nas zignorowanych
to nadawcę takich wiadomości ignoruje do zakończenia sesji.
Wyjątkiem są użytkownicy z listy znajomych, których ten filtr nie dotyczy.

-> Ignoruj komentarze z: - działanie tej opcji jest podobne do filtracji wiadomości, tyle że dotyczy komentarzy.

-> Użyj bezpiecznej identyfikacji -
gdy ta opcja jest zaznaczona, prawo do kredytów będzie musiało być udowodnione userhashem (zawartym w pliku preferences.dat) oraz specjalnym, kodowanym, ciągiem znaków (zawartym w pliku cryptkey.dat), które są z sobą powiązane. Gdy jest ona wyłączona, prawo do kredytów wykazuje się na podstawie tylko userhasha. Ta opcja powinna być zahaczona, żeby osłabić siłę klientów kradnących userhashe.

-> Run eMule as unprivileged user -
ta opcja dostępna jest w systemach win 2k, xp oraz 2003. Te systemy posiadają możliwość tworzenia kont użytkowników mających wpływ na system lub nie mogących nic w systemie zmienić. Gdy jest się zalogowanym jako użytkownik z prawami administratora (mającego możliwości zmian), uruchomienie mułka w tym trybie zapewni, że z poziomu mułka nie będzie się dało nic w systemie zmienić, co zwiększy bezpieczeństwo komputera.
Jak dla mnie zbytek ostrożności.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:31, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Scheduler:


Scheduler służy do wprowadzania okresowych, bądź jednorazowych (ale w założonym momencie) zmian w niektórych ustawieniach mułka. Poprzez kliknięcie w guzik Nowy dodaje się kolejne zdarzenia. Każdemu zdarzeniu można zmienić nazwę (w okienku Tytuł pola Szczegóły), określić czas jego trwania (albo czas tylko jego uruchomienia, po zaznaczeniu opcji brak czasu zakończenia) oraz konkretną czynność (po kliknięciu ppm na polu Czynność i wybraniu dodaj z menu kontekstowego). Czynności dostępne do wyboru należą przede wszystkim do grupy zmieniających wartości limitów. Raz dodaną czynność można usunąć klikając na nią ppm i wybierając z menu kontekstowego opcję Usuń. Całe zdarzenia mogą składać się z kilku czynności. Po dodaniu poszczególnych czynności oraz wybraniu czasu trwania zdarzenia należy kliknąć w guzik Zatwierdź i zahaczyć obydwie opcje włączony.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:32, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Serwer www:


Ta opcja służy do zdalnej obsługi mułka z innego komputera połączonego z internetem. Po szczegóły odnośnie działania i obsługiwania mułka odsyłam do tematu FAQ. Poniżej opisuję opcje dostępne w ustawieniach.

-> Włączony -
włącza zdalną obsługę mułka. Po zahaczeniu tej opcji należy kliknąć w guzik Przeładuj, co spowoduje załadowanie pliku .tmpl koniecznego do działania tej funkcji.

-> Kompresja Gzip -
kompresja pakietów używana w celu zminimalizowania zużycia łącza.

-> Port - port używany do komunikacji z mułkiem.

-> Szablony -
w tym polu należy wskazać ścieżkę dostępu do pliku .tmpl, który powinien znajdować się w katalogu głównym mułka. Jeśli aktualizacje mułka odbywały się poprzez wypakowywanie tylko pliku wykonawczego, tego pliku może tam nie być, wtedy należy go wypakować z archiwum z binarką mułka. Po wskazaniu nowej ścieżki dostępu należy kliknąć w guzik Przeładuj.

-> Hasło w polu administrator -
to hasło będzie konieczne do zalogowania się w celu pełnej obsługi mułka z innego komputera, łącznie ze wszystkimi ustawieniami.

-> Hasło w polu gość -
można się logować jako gość, nie mający możliwości zmian w ustawieniach i listach, mogący je tylko oglądać.

MobileMule służy do obsługi mułka z telefonu komórkowego obsługującego javę.

-> Włącz MobileMule -
pozwala na obsługę mułka z telefonu komórkowego.

-> Hasło - hasło dostępu do mułka, które należy wpisać w telefonie.

-> Port - port dostępu do mułka. Port musi być w pełni dostępny (przekierowany na routerze, odblokowany w zaporze itp.)


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
PostWysłany: Nie 18:33, 19 Mar 2006
Travis
Strong
Strong

 
Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 360
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań





Rozszerzone ustawienia:


Tu można ustawić wszystko to , czego nie ustawiliśmy do tej pory.

-> Liczba nowych połączeń na 5 sek. -
jedna z najważniejszych opcji w mułku. Liczba tu wpisana określa ilość nowootwartych połączeń w ciągu 5 sekund. Szczegóły odnośnie odpowiedniego ustawienia te opcji w temacie Przykłady konfiguracji.

-> Max. Half Open Connections -
do tej pory nie spotkałem się z jakimś logicznym wytłumaczeniem tego ograniczenia. Nie wiem do czego ten limit służy i jak działa w mułku. Jedno jest pewne - na systemach xp+sp2 nie można wpisać więcej niż 10. Więcej na ten temat masz tutaj

->Fast connection reject -

'Szybsze odrzucanie połaczenia' uzywa bardziej wydajnych metod odrzucania połaczeń przychodzących TCP klientów banowanych lub znajdujących sie na liscie IP filtra.

-> Interwał odświeżania połączenia z serwerem (min) -
W sieciach LAN znajdujących się za routerami występuje problem związany z czasem trwania połączenia. Routery często zamykają połączenie z serwerem, ponieważ wg nich jest ono już martwe, podczas gdy połączenie trwa, ale nie jest odnawiane przez dłuższy czas. Jeśli takie sytuacje zdarzają się często, tą opcją można zmieniać interwał połączenia z serwerem. Należy wtedy sprawdzić limit czasu połączeń (timeout) na routerze i w tym miejscu wprowadzić wartość nieznacznie niższą.
Gdy tego typu problemy nie istnieją należy zostawić wpisaną wartość domyślną (0). Zbyt niskie ustawienie interwału połączeń może skutkować banami od serwera!

-> Przejmuj linki ED2K tylko podczas działania -
skojarzenie mułka z linkami ED2K tylko podczas jego działania służy wyeliminowaniu konfliktów z innymi klientami ed2k, które działają podczas gdy mułek jest wyłączony.

-> Otwieraj i zamykaj porty w wewnętrznym firewallu XP podczas uruchamiania/zamykania eMule'a - dzięki zaznaczeniu tej opcji porty wykorzystywane przez mułka będą otwarte w trakcie jego działania a zamknięte przy wyłączonym mułku.
Opcja ta potrafi sprawiać kłopoty, dlatego radzę jej nie zaznaczać.

-> Użyj systemu kredytów (Nagradzaj wysyłane dane) - po zaznaczeniu tej opcji o miejscach w naszej kolejce będą decydowały zdobyte kredyty (będziemy nagradzać tych, od których dużo pobraliśmy).
Należy zaznaczyć.

-> Filter server and client LAN IPs - włączenie tej opcji powoduje odrzucanie źródeł posiadających IP z zakresów prywatnych (10.0.0.0 - 10.255.255.255, 172.16.0.0 - 172.31.255.255, 192.168.0.0 - 192.168.255.255), adres lokalny (127.0.0.0 - 127.255.255.254) i adresy zaczynające się od zera (0.x.x.x), które nie są poprawne w internecie.
Użytkownicy z sieci LAN powinni tę opcję mieć wyłączoną, żeby móc znajdować źródła.

-> Pokaż więcej kontrolek - tryb zaawansowany -
po zaznaczeniu tej opcji będziemy mogli własnoręcznie wybierać plik, po który stoimy w kolejce, w przypadku źródeł o statusie A4AF oraz oglądać dodatkowe informacje o plikach ściąganych w zakładce 'Dane meta' w 'informacjach o pliku'.

-> Wyłącz sprawdzanie A4AF - oszczędza procesor -
ta opcja nie pozwala na zmianę plików, po które stoimy, u źródeł o statusie A4AF.

-> Create new part files as 'sparse' (NTFS only) -
zaznaczenie tej opcji pozwoli na redukcję rozmiaru plików tymczasowych .part. Efekt jest podobny do kompresji folderu tymczasowego, z tym że podobno ta opcja jest szybsza, powodując większą defragmentację. Zaznaczenie tej opcji albo kompresowanie folderu tymczasowego na partycjach z systemem plików NTFS może spowodować wydłużenie czasu haszowania plików.

-> Sprawdź miejsce na dysku -
ściągane pliki zmieniają swoją wielkość w trakcie ściągania. Z chwilą gdy okazuje się, że łączny rozmiar plików ściąganych jest większy niż wolne miejsce na dysku, plik powodujący taką sytuację zostaje wstrzymany, tak żeby reszta plików mogła się ściągnąć w całości. Wprowadzenie wartości w polu min. wolne miejsce spowoduje wstrzymanie pliku gdy wskazany tu limit wolnego miejsca zostanie osiągnięty.

-> Nazwa hosta dla własnych linków ed2k -
tworząc link ed2k do pliku przez nas udostępnianego, można zawrzeć w nim informację o źródle, podając swój adres IP. W ten sposób każdy dodający ten plik do pobrania będzie widział nas jako źródło od razu. Problem pojawia się, gdy taki link tworzy użytkownik posiadający dynamiczny adres IP. Wtedy dodanie źródła jako adresu IP mija się z celem. Istnieje możliwość skorzystania z tzw. 'DynDNS Hosts'. Odpowiednie darmowe serwisy przydzielają statyczny host, do którego następuje przekierowanie zmiennego adresu IP. W celu ciągłego przekierowywania instaluje się na komputerze użytkownika program, tzw. 'Dynamic DNS Client Program' (powinien on działać zawsze na komputerze z uruchomionym mułkiem).
Po wpisaniu stałego hosta w tym miejscu w ustawieniach, można 'produkować' linki ed2k z podaniem siebie jako źródła w postaci nie adresu IP, tylko tegoż hosta.

-> Wyłącz pobieranie z PeerCache -
PeerCache jest protoplastą WebCache. Funkcja ta, w odróżnieniu od WC, jest niekonfigurowalna i może działać tylko w przypadku, gdy ISP daje możliwość odpowiedniego cache'owania danych. Ta opcja pozwala na wyłączenie funkcji PC.
Nie warto zaznaczać, chyba że ma się pewność, że dane nie są cache'owane przez ISP.

-> Zapisz log na dysk -
po zaznaczeniu tej opcji, na dysku, w folderze głównym mułka będą zapisywane logi w pliku emule.log.

-> Opisowo (dodatkowe informacje od programu) -
po zaznaczeniu opcji włączony, w oknie serwery pojawi się dodatkowa zakładka (Verbose), w której będą wyświetlane dodatkowe informacje nt. działania mułka. Zakres tych informacji można sobie wybrać poprzez zahaczanie odpowiednich opcji w ustawieniach. Informacje te są całkowicie nieprzydatne dla zwykłych użytkowników i służą przede wszystkim developperom mułka, w celu obserwacji pracy mułka i eliminowaniu ewentualnych błędów. Czasem wpisy z tej zakładki mogą pomóc w identyfikacji problemu, jednak zakłada ta powinna być wyłączona podczas zwykłej pracy, ponieważ nie będąc za bardzo potrzebna, bardzo mocno obciąża system.

-> Bezpieczny zapis plików .met/.dat -
ta opcja pozwala uniknąć błędów podczas zapisu tych plików, co może skutkować rzadszą utratą plików ściąganych. Może ona spowodować większą aktywność dysku, większe obciążenie systemu lub wydłużyć czas zamykania programu. Opcja te jest raczej nieprzydatna gdy mułek korzysta z partycji opartej na systemie plików NTFS.
Opcja ta może działać:
- Zawsze (przy każdym zapisie pliku)
- Przy wyłączaniu programu

-> Wysyłanie SpeedSense -
ta opcja służy do sterowania prędkością wysyłania w zależności od obciążenia sieci, które jest sprawdzane na podstawie pingów. Ustawić tu można:

- Najniższą wartość wysyłania (jeśli w polskim tłumaczeniu macie tam wpisane 'pobierania' zamiast wysyłania, to jest to błąd tłumaczenia, o czym przekonać się można patrząc na wersję angielską) - mułek nie będzie wysyłał wolniej niż ta prędkość, a górna granica będzie ustalana metodą prób. Należy ustawić wartość ok. 50% możliwości łącza.

- Tolerancję pinga (%) - przyjmowane będą pingi większe niż wartość początkowa (po uruchomieniu mułka), ale mniejsze niż ta wartość pomnożona przez tolerancję.

- Odchylenie pinga (ms) - przyjmowane będą pingi większe niż wartość początkowa, ale mniejsze niż ta wartość plus odchylenie.

Gdy ping jest większy niż założona tolerancja, zmniejsza się prędkość wysyłania.

- Metoda obliczania odchylenia - tu podejmujemy decyzję, czy dopuszczalne odchylenie wyznaczamy w wartości bezwzględnej (ms), czy względnej (%).

- Spowolnienie w górę/w dół - tutaj ustalamy jak szybko (wartości chyba w ms) obniża się lub podnosi limit wysyłania, aby zachować dopuszczalne pingi. Zbyt częste zmiany wysyłania mogą spowodować zapchanie łącza (dużo pingów w krótkim czasie). Powinny zostać wartości domyślne.

- Największa ilość pingów - średnia - tutaj określamy ile pingów należy wysłać, żeby określić średnie pingi, na podstawie których ustalane są limity wysyłania.

-> Rozmiar bufora plików - tutaj ustala się jak często dane zapisywane są na dysk. Im większy bufor tym mniejsze użycie dysku i większe ryzyko utraty danych w przypadku problemu. Zbyt duży bufor może powodować wieszanie się systemu.

Ustawienia domyślne dla wszystkich opcji z wyjątkiem min. prędkości wysyłania są najbezpieczniejsze i zmieniania ich powinni podejmować się użytkownicy świadomi tego co czynią.

-> Rozmiar kolejki - duża kolejka powoduje skuteczniejszą pracę systemu kredytów - gdy użytkownik z dużą ilością kredytów dostanie się do kolejki, choćby na bardzo odległym miejscu, szybko przesunie się na czoło, a gdy kolejka będzie już pełna, to nie będzie mógł w niej awansować. Z drugiej strony duża kolejka może obciążać system.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Ustawienia eMule, opis dostępnych opcji
Forum Forum Strona Główna -> Wymiana plików
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin